Problem z głowy, czyli 3 sposoby na wszy
Dzisiaj zajmę się wstydliwym tematem, na myśl o którym sama też dostaję gęsiej skórki, a mianowicie wszawicą. Nieprzyjemna sprawa, ale często dotyczy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Czym jest wszawica?
Jest to choroba wywołana zarażeniem pasożytem - wszą głowową. Jest to niewielki owad o wielkości do 5mm, koloru brudnobiałego. Odżywia się krwią człowieka i pasożytuje na owłosionej skórze głowy. Samica wszy składa codziennie ok. 10 jaj, które przykleja do ludzkich włosów.
Jakie są objawy wszawicy?
- swędzenie skóry głowy - może być pierwszym symptomem choroby. Jeśli dziecko często się drapie, należy dokładnie skontrolować skórę głowy. Ulubione miejsca bytowania wszy to owłosiona skóra nad uszami i nad karkiem. Świąd jest objawem alergii na ślinę i kał tych owadów i może nie występować we wszystkich przypadkach.
- zaczerwienienie -spowodowane ugryzieniami i drapaniem
- obecność gnid - przypominają łupież, ale są mocno przytwierdzone do włosów i ciężko je usunąć
Jak można się zarazić?
O to niestety jest bardzo łatwo. Pogląd, że wszawica bierze się z braku higieny, niestety jest tylko mitem. Wszy równie chętnie zamieszkują w czystych, regularnie mytych włosach. Rozmnażają się bardzo szybko i łatwo przenoszą, więc jeśli w najbliższym otoczeniu ktoś ma ten problem, to bardzo łatwo o przekazanie go dalej. U dzieci dochodzi do tego szczególnie łatwo, przy wspólnej zabawie, gdyż wystarczy pochylenie głowy, przytulenie itp. by przenieść pasożyta na kolegę.
Jak zapobiegać zarażeniu wszawicą?
- nie pożyczać szczotek, grzebieni, spinek, gumek do włosów, ani czapek, szalików itp.
- zastosować aerozole działające zapobiegawczo i odstraszające wszy. Na rynku dostępne są dwa preparaty. Ten, który obecnie testuję (i mam wielką nadzieję, że okaże się skuteczny ;) ) ma w składzie olejki eteryczne m.in. z rozmarynu lekarskiego, geraniowy, z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, lawendy, eukaliptusa, trawy cytrynowej i citronellol. Całkiem spora bomba zapachowa. Oby faktycznie nieprzyjemna dla tych niepożądanych lokatorów.
3 SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ WSZY:
O czym należy pamiętać by skutecznie pozbyć się wszy?
- najlepiej od wypadku przeprowadzić usuwanie u wszystkich domowników jednego dnia
- zabieg usuwania niepożądanych lokatorów należy powtórzyć po 7 dniach
- trzeba wyparzyć wszystkie grzebienie, szczotki, spinki itp. przedmioty
- pościel,ręczniki, czapki, szaliki należy wyprać w wysokiej temperaturze, najlepiej z dodatkiem specjalnego preparatu
- podłogi, dywany, fotele, kanapy itp. należy dokładnie odkurzyć
- usunięcie wszy nie zabezpiecza przed ponownym zakażeniem, należy więc stosować wszelkie środki ostrożności, by problem nie wrócił
niestety miałam tą nieprzyjemnosć zgałębić się w tym temacie gdy moja córka przyniosła wszy z przedszkola, udałam się do apteki i tam polecono mi specyfik hedrin raz ktory wystarczy nałożyć na suche włosy
OdpowiedzUsuńI jak ten aerozol dzialajacy zapobiegawczo? Faktycznie działa? My narazie raz walczylismy z wszami, farmaceutka polecila nam hedrin raz ale nie wspomniala, ze sa jakies srodki zapobiegawcze
OdpowiedzUsuńTrudno mi powiedzieć, czy to na pewno zasługa tego sprayu czy akurat "epidemia" ustąpiła, ale na psikaną głowę nic nie przeszło. Jedyny minus- to olejki, więc spray jest tłusty i włosy wyglądają niekoniecznie dobrze po popsikaniu :(
Usuńhedrin ma dość szeroką gamę produktów na nieproszonych gości na głowie, co miałąm okazję przetestować na latorośli, co dla mnie istotne to preparaty bezpieczne dla alergików, bo działąją mechanicznie, na walkę z wszami domowymi sposobami raczej bym się nie pokusiła.
OdpowiedzUsuńTak, Hedrin należy do tej 3 z opisywanych przeze mnie grup. Mamy do wyboru 3 producentów: Pipi, Paranit i Hedrin. Wszystkie skuteczne i bezpieczne
UsuńKupilam ten hedrin ochrona, wlosy po tym spoko, nie sa tluste, czy dziala no jak narazie nie mielismy tej watpliwej przyjemnosci sprawdzic, ale sama tez stosuje bo mam praktyki w przedszkolu wiec i ja jestem w grupie zagrozenia ;-)
OdpowiedzUsuńOstatnio i my mieliśmy walkę z wszami na głowie jak i w mieszkaniu, bo mogą być wszędzie. :(
OdpowiedzUsuńmy też w wakacje walczyliśmy i faktycznie pozbycie się wszy z głowy nie jest obecnie skomplikowane ale to pranie wszystkiego na raz jest mocno uciążliwe.
OdpowiedzUsuńU nas cisza, ale uwaga dowiedzialam sie bedac na praktykach ze wlasnie ten sezon okolo feriowy jest najbardziej zawszony ze tak powiem, dzieciaki moga przywiezc wszy z wyjazdow.
OdpowiedzUsuńMy walczyliśmy 3 razy, raz córka z przedszkola przyniosła a kolejne dwa zostaly przywiezione z kolonii przez syna, teraz zaczęlam stosować profilaktycznie hedrin ochrona, narazie spokój jest, a juz w przedszkolu corci było kilka dzieciakow z wszami.
OdpowiedzUsuńFajnym środkiem jest Cichowsza. To są gumki do włosów działają typowo ochronnie, więc jak już się wszy pojawiły to na taką ochronę jest za późno, ale jeśli chce się zadziałać wcześniej profilaktycznie to bardzo polecam. Odkąd moja córka te gumki nosi to z wszami nie mamy w domu problemów.
OdpowiedzUsuń