Gripex Hot Zatoki - co poszło nie tak?
Niedawno na rynku pojawił się nowy lek w popularnych saszetkach - Gripex Hot Zatoki. Pomyślałam, że wreszcie ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić konkurencję Theraflu Zatoki. Niestety po zerknięciu na skład doszłam do wniosku, że coś przy wymyślaniu tego produktu poszło nie tak. Chyba ten co wymyślał nazwę i pomysł marketingowy na nowy preparat nie skontaktował się z tym, co wymyślał skład.
Jakie są podstawowe objawy chorych zatok? Charakterystyczny ból głowy nasilający się przy schylaniu, zatkany nos, katar. Tak więc Gripex Hot Zatoki, idąc śladem pozostałych saszetek, podobnie jak one, powinien działać objawowo, czyli zmniejszać ból głowy i katar. Tymczasem od innych saszetek dedykowanych do stosowania w przeziębieniu, a nie na zatoki, różni się jednym składnikiem - dekstrometorfanem, który to jest lekiem przeciwkaszlowym. Hamuje on odruch kaszlu i stosowany jest w suchym, nieproduktywnym kaszlu. Czyżby to jego dodatek sprawił, że "zwykły" Gripex na przeziębienie stał się takim na zatoki? Na to by wyglądało... Tylko, że to zupełnie nie ma sensu.
Popatrzmy jeszcze na składy.
Popularny Theraflu Zatoki:
Paracetamol 650 mg (przeciwbólowo i przeciwgorączkowo)
Chlorowodorek fenylefryny 10 mg (na katar)
Paracetamol 650 mg (przeciwbólowo i przeciwgorączkowo)
Chlorowodorek fenylefryny 10 mg (na katar)
Dostępny od dawna Gripex Hot na przeziębienie i grypę:
Paracetamol 650 mg
Chlorowodorek fenylefryny 10 mg
Wit.C 50 mg
Paracetamol 650 mg
Chlorowodorek fenylefryny 10 mg
Wit.C 50 mg
Nowy Gripex Zatoki:
Paracetamol 650 mg
Chlorowodorek pseudoefedryny 60 mg
Bromowodorek dekstrometorfanu 20 mg
Maleinian chlorofenaminy 4 mg
Chlorowodorek pseudoefedryny 60 mg
Bromowodorek dekstrometorfanu 20 mg
Maleinian chlorofenaminy 4 mg
Jak widać, Theraflu Zatoki i Gripex na przeziębienie to prawie to samo, różni je jedynie skromny dodatek witaminy C. Za to nowy Gripex na zatoki, poza składnikami przeciwbólowym i na katar, które można znaleźć w różnych przeziębieniowych saszetkach (np.Theraflu), zawiera dodatkowo substancję przeciwkaszlową. De facto dużo rozsądniej byłoby nazwać stary Gripex Hot preparatem na zatoki, a nowość preparatem na grypę. Najwyraźniej producent nie czuł potrzeby bycia konsekwentnym jeśli chodzi o nazwę i skład i liczył, że duży napis "ZATOKI" wystarczy, by sprzedać nowy produkt. Tylko czy jest sens faszerować się lekiem przeciwkaszlowym z powodu bólu głowy? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. I pamiętajcie, że Gripex Hot Zatoki to fajna alternatywa dla już dostępnych na rynku saszetek przeziębieniowych, ale lepiej sięgać po niego, gdy męczy nas pełen zestaw objawów grypowych, a nie tylko zatoki. No i nie zapominajcie, że te saszetki tylko przynoszą ulgę od objawów choroby, a nie leczą jej przyczynę. O tym więcej pisałam tutaj.
Pomocny wpis - a dokonana przez Ciebie analiza składu przekonuje mnie! Będę tu zaglądać!
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis, również bede do Ciebie chętnie zaglądać:)
OdpowiedzUsuń