Inhalacja jest to zabieg medyczny polegający na wdychaniu pary z roztworów, którymi mogą być leki, solanki albo "zwykła" sól fizjo...

Inhalacje - czym są i kiedy je stosować?

2/03/2016 Unknown 19 Comments

Inhalacja jest to zabieg medyczny polegający na wdychaniu pary z roztworów, którymi mogą być leki, solanki albo "zwykła" sól fizjologiczna. Inhalacje można wykonywać starą babciną metodą tzn. nad miednicą z ręcznikiem na głowie, jednak w tym artykule nie taką inhalację chciałam Wam przybliżyć, a tą fachowo nazywaną NEBULIZACJĄ. Do wykonania nebulizacji konieczne jest urządzenie zwane nebulizatorem, a potocznie po prostu inhalatorem. Dzięki inhalacji lek w postaci mgiełki dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych. Pozwala to na szybsze jego działanie i nie obciążanie żołądka syropami czy tabletkami. Dodatkowo dzięki niej można zastosować mniejszą dawkę leku niż w przypadku podania doustnego. Zastosowanie inhalacji niejednokrotnie pozwala uniknąć konieczności podania antybiotyku.Kiedy przydają się inhalacje?

- w dusznościach różnego pochodzenia np. astmie

- przy kaszlu w celu rozrzedzenia zalegającej wydzieliny

- do podawania leków na receptę zleconych przez lekarza

- przy katarze

- wspomagająco do oczyszczania zatok

- przy suchości w nosie/gardle w sezonie grzewczym


Od jakiego wieku można stosować inhalacje? 

Nie ma dolnej granicy wieku. Inhalacje stosuje się już u niemowląt. Należy wtedy zastosować specjalną maseczkę dla dzieci albo ewentualnie końcówkę imitującą smoczek. U dzieci, które nie umieją siedzieć najlepiej przeprowadzać ją w pozycji półleżącej, u starszych na siedząco.


Praktyczne wskazówki:

Inhalacje są najskuteczniejsze, kiedy oddycha się przez usta. Do właśnie takiego oddychania należy zachęcać starsze dzieci w trakcie inhalacji.

W przypadku małych dzieci można spodziewać się, że początkowo będą się bać inhalacji. Na szczęście w większości przypadków z czasem dziecko oswaja się z nowym sprzętem. Aby ułatwić mu ten proces można zastosować kilka metod  np. wybrać inhalator w kształcie zwierzątka, w miarę cichy i wydajny, by inhalacja nie trwała długo, pozwolić dziecku oswajać się z nim stopniowo, samemu potrzymać maseczkę itp. W ostateczności pozostają jeszcze inhalacje przez sen.

Po wykonanej inhalacji warto delikatnie oklepać dziecko, co ułatwi wykrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny.

Niektóre leki wymagają, by po inhalacji obmyć twarz i wypłukać usta. Przy innych należy uważać by para nie dostawała się do oczu. Warto przed użyciem leku zajrzeć do ulotki, by uniknąć nieprzyjemnych działań niepożądanych.


Czym inhalować dziecko?

Poza lekami, które może przepisać lekarz, istnieje coraz więcej możliwości leczenia dostępnych bez recepty. Może to być: 
 • roztwór 0,9% soli fizjologicznej - jest w pełni bezpieczny, nawet u najmniejszych dzieci. Na jedną inhalację wystarczy zastosować pół ampułki, która najczęściej ma 5ml.
 •  Zabłocka mgiełka solankowa - rozcieńcza się ją wodą w proporcji 1 do 2. Bogata w sole mineralne. Ma dość specyficzny zapach.
 • Nebu-dose hipertonic - 3% (hipertoniczny) roztwór NaCl, działa obkurczająco. 
 • Nebu-dose Hialuronic - sól fizjologiczna wzbogacona o kwas hialuronowy, zapewnia lepsze nawilżenie


Już wkrótce napiszę na co zwracać uwagę przy zakupie inhalatora i jak wybrać właściwy sprzęt. Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

19 komentarzy:

 1. Ja inhalacje sobie robię, ale nad miską. Pomagają. Robię z Amolem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, chętnie przeczytam kolejny post, bo zamierzam kupić inhalator.

  OdpowiedzUsuń
 3. Inhalacjami wyleczyłam sobie powracające zapalenie oskrzeli. Jako nastolatka rodzice wysłali mnie do sanatorium i tam przez 2 miesiące wdychałam te cudowności....od tamtej pory nie miałam dolegliwości z oskrzelami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogę nebu dose hialuronic stosować w 1trymestrze ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Producent nie określa czy jest to bezpieczny środek dla ciężarnych. Również sam składnik, czyli hialuronian sodu nie został przebadany pod tym kątem. Dlatego na ten moment nie ma wystarczających danych, żeby stwierdzić z całą pewnością, że jest on bezpieczny w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze. Na pewno może Pani stosować inhalacje ze zwykłej soli fizjologicznej.

   Usuń
 5. Dobre mam doświadczenia z temacie inhalatorów z marką Sanity. Mam już drugi ich inhalator w domu, tym razem jest to Simple i polecam. Lekki, przenośny, prosty w podłączeniu i obsłudze, zajmuje wyjątkowo mało miejsca po rozłożeniu w pokoju. Przewód jest długi, także nie trzeba ustawiać wszystkiego zaraz przy gniazdku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm nie miałam nigdy inhalatora tej firmy, ale przede wszystkim radziłabym zwrócić uwagę na parametry. Proste w obsłudze są raczej wszystkie ;) O tym jak wybrać inhalator można przeczytać tutaj:
   http://aptekamalegoczlowieka.blogspot.com/2016/02/jak-wybrac-dobry-inhalator-dla-dziecka.html

   Usuń
 6. A nam lekarz wczoraj przepisał nebulizację benodilem, bo synek nie może wyjść z przeziębienia i koszmarnie kaszle. Już po pierwszej nebulizacji widziałam, że mu się poprawiło i mam nadzieję, że to pomoże

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy preparat z kwasem hialuronowym może być stosowany w inhalatorach ultradzwiekowych ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie. Producent zaleca stosowanie w inhalatorach tłokowych (pneumatycznych).

   Usuń
 8. Witam czy nebu-dose hipertonic można stosować u 3 miesięcznego dziecka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale bezpieczniej jednak najpierw skonsultować z lekarzem, czy jest to wskazane. Z takim maluszkiem lepiej nic na własną rękę.

   Usuń
 9. Czy trzeba dodawać sól fizjologiczną do menu dose hipertonic czy nie ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie trzeba, a wręcz się nie powinno, bo automatycznie zmieni się stężenie.

   Usuń
 10. Witam, które Nebu-dose na mokry a który na suchy kaszel? Który na katar? A na co ectodose?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hialuronic na suchy, hipertoniczny na mokry. Ectodose jest dobre przy alergicznym, ale także przy zapaleniu oskrzeli.

   Usuń
 11. Mam pytanie ile minut inhalowac dziecko pteparatem nebu-dose hialuronic ( dziecko ma 4 miesiace)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mysle, że jednorazowo góra pół ampułki. Ile czasu potrwa taka inhalacja to już zależy od posiadanego inhalatora.

   Usuń