Sezon chorobowy już w pełni, wirusy i bakterie czyhają na nasze pociechy i coraz częściej sprawiają, że wracają one z przedszkoli, szkół cz...

ABC nebulizacji popularnymi lekami- Pulmicort, Nebbud, Berodual, Mucosolvan

9/28/2016 Unknown 20 Comments

Sezon chorobowy już w pełni, wirusy i bakterie czyhają na nasze pociechy i coraz częściej sprawiają, że wracają one z przedszkoli, szkół czy żłobków pokasłujące. Dobrym sposobem na radzenie sobie z kaszlem są inhalacje przy pomocy inhalatora/nebulizatora. Dlaczego i kiedy są pomocne pisałam już tutaj. Dla zaczynających przygodę z inhalacjami polecam też wskazówki jak wybrać dobry inhalator (do przeczytania tutaj.) Dzisiaj zaś przejdziemy do "grubszej artylerii", czyli leków na receptę, które często wypisywane są przez lekarzy, gdy dziecko ma duszności, zapalenie oskrzeli, płuc itp. stany wymagające interwencji farmakologicznej. Tych leków jest dosłownie kilka, ale każdy z nich ma jakieś pułapki, o których warto pamiętać przy stosowaniu, a o których nie zawsze wspominają pediatrzy. Dzisiaj przybliżę Wam właściwy sposób ich stosowania, przechowywania i środki ostrożności, których trzeba przestrzegać.PULMICORT = NEBBUD

Te dwa leki omówię razem, gdyż tak naprawdę są one odpowiednikami i mają ten sam skład i działanie.

- Substancją czynną jest budezonid, czyli lek z grupy glikokortykosteroidów. Popularnie nazywany lekiem sterydowym.

- Inhalacje tym lekiem można wykonywać za pomocą inhalatorów pneumatycznych, NIE nadają się do tego nebulizatory ultradźwiękowe

- Najlepiej do inhalacji używać ustnika, ale dozwolona jest też maseczka (wiadomo, że małego dziecka raczej nie nakłonimy do właściwego używania ustnika)

- Ponieważ jest to steryd, niesie on za sobą ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych. Stąd też należy przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności. Po każdej inhalacji trzeba przepłukać usta z resztek leku, a gdy zastosowano maseczkę również umyć twarz. 

- W celu wykonania inhalacji można rozcieńczyć roztwór 0,9% roztworem soli fizjologicznej. Jeśli jednak dziecko ma przyjąć większą dawkę leku, a co za tym idzie płynu jest wystarczająco dużo do przeprowadzenia inhalacji to rozcieńczanie nie jest konieczne.

- Pulmicort można mieszać z ipratropium i fenoterolem, czyli składnikami Berodualu.

- Uwaga na dawki. Dawka podana na opakowaniu to ilość mg w mililitrze, a jedna ampułka ma 2ml, czyli dawka leku jest 2 razy większa. Lekarz powinien jasno wyjaśnić dawkowanie, ale dla spokojnego sumienia warto się upewnić, że podajemy tyle, co potrzeba.

- PRZECHOWYWANIE
Po otwarciu ampułki należy zużyć ją w ciągu 12h, przechowywać zawiniętą w folię aluminiową, bez dostępu światła.
Po otwarciu blistra foliowego wszystkie ampułki z tego blistra należy zużyć w ciągu 3 miesięcy, wciąż przechowując je w folii.


BERODUAL

- Lek niesterydowy. Ma za zadanie rozszerzać oskrzela.

- Do nebulizacji NIE nadaje się nebulizator ultradźwiękowy.

- Zalecaną przez lekarza ilość kropli rozcieńcza się do 3-4 ml 0,9% roztworem chlorku sodu (sól fizjologiczna).

- Rozcieńczony roztwór zużywa się od razu, bezpośrednio po przygotowaniu, nie przechowuje.

- Uwaga na oczy! Do inhalacji trzeba używać ustnika lub maseczki i starać się, żeby para nie dostawała się do oczu. Berodual może bowiem prowadzić do rozszerzenia źrenic, wzrostu ciśnienia śródgałkowego, bólu oka, zaczerwienienia, a nawet wystąpienia ostrej jaskry.


MUCOSOLVAN

- Niesterydowy lek, który w formie syropu dostępny jest bez recepty. Płyn do inhalacji dostępny tylko na receptę. Zwiększa wydzielanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie. Typowy lek na mokry kaszel. Należy pamiętać, że wykrztuśnych leków nie podajemy przed snem.

- Można go stosować w dowolnym inhalatorze.

- Przed inhalacją rozcieńcza się go z 0,9% roz. chlorku sodu (sól fizjologiczna) w stosunku 1:1

- Nie można go mieszać z innymi lekami. Zmiany pH prowadzą do wytrącania się osadu.

- Przed inhalacją należy ogrzać płyn do temperatury ciała.

- Brak dodatkowych wymagań, jeśli chodzi o przechowywanie.


Nigdy nie stosujcie tych leków na własną rękę, a przed użyciem zapoznajcie się z ulotką.
Jeśli moje rady wydają Ci się pomocne, udostępnij ten wpis. Może pomoże innym mamom chorowitków.

20 komentarzy:

 1. Dzień dobry, bardzo pomocny wpis. Czy przy stosowaniu Ventolinu również należy na coś szczególnie zwrócić uwagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również należy uważać na oczy, tak jak w przypadku Berodualu.

   Usuń
 2. Dzień dobry, w tekście jest informacja "Dawka podana na opakowaniu to ilość mg w mililitrze, a jedna ampułka ma 2ml, czyli dawka leku jest 2 razy większa", natomiast w przypadku Nebbudu jest chyba inaczej - na opakowaniu podano 0,25mg/2 ml i zgodnie z ulotką oznacza to, że każda ampułka ma 2 ml, a w tym 0,25 mg leku (budezonidu).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę tak jest na opakowaniu? Nie widziałam takich opakowań. Tutaj są zarejestrowane dawki i wszędzie są opisane w ten sposób, o którym pisałam: https://www.doz.pl/leki/p9021-Nebbud

   Usuń
 3. Dodam jeszcze, że zgodnie z ulotką Nebbudu zawartość ampułki należy wykorzystać natychmiast po otwarciu, a niewykorzystaną część usunąć. Nie wiem więc, czy można rzeczywiście przechowywać otwartą ampułkę przez 12 godzin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście w ulotce producent sam sobie zaprzecza. Najpierw znajdujemy informację, żeby wykorzystać natychmiast po otwarciu, a w dalszej części cyt. " Po otwarciu ampułki lek nadaje się do użycia w ciągu 12 godzin". Myślę, że biorąc pod uwagę to drugie zdanie i fakt, że Pulmicort również można zużyć w ciągu 12h, to można spokojnie założyć, że tak właśnie jest.

   Usuń
 4. Lekarka poinformowała mnie, że firmy farmaceutyczne tak piszą żeby zwiększyć sprzedaż, przykryć gazą i na drugi dzień można zużyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I takie lekarki też mówią żeby kupować sół fizjologiczną w butelkach po 500 ml i korzystać bez ograniczeń i nie używać tych po 5ml... Rozwój bakterii i brak czystości gwarantowany... W przypadku Pulmicort-Nebbud dochodzi do rozkładu leku. Najwyżej nie pomoże jak będziesz używać kolejnego dnia tę zaczętą ampułkę....Ale chodzi o to żeby pomogło jak nalepiej?

   Usuń
 5. Lekarz zalecił nebulizacje mieszanką berodual z mucosolvanem. Z wpisu rozumiem, że to niewłaściwy sposób. Jak podawać prawidłowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podałabym w dwóch osobnych inhalacjach, Mucosolvan rozcieńczając tylko solą fizjologiczną.

   Usuń
 6. Witam ,
  mam pytanie, być może głupie... Czy Pulmicort po wyjęciu z lodówki trzeba potrzymać w temperaturze pokojowej i dopiero wlać do inhalatora czy można prosto z lodówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem w ogóle nie trzeba go do tej lodówki chować ;)

   Usuń
 7. Czy nebbud czy berodual pomoga przy mokrym kaszlu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnego z tych leków nie powinno się stosować na własną rękę. Nie mają one jako takiego działania wykrztuśnego, stosowane są przy skurczu oskrzeli. Nebbud dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

   Usuń
 8. Mam przypisany Nebbud do inhalacji i tak jak wcześniej napisał Anonimowy u mnie również na opakowaniu jest 0,25mg/ml

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tak jak pisałam- 0,25mg w ml,a jedna ampułka ma 2ml, więc dawka całej ampułki to 50mg

   Usuń
  2. Tfu tfu- 0,5mg. Pisanie z telefonu jednak się nie sprawdza ;)

   Usuń
 9. Witam. Lekarka zapisala mojemu dzieckuc nebbud i berodual rano i wieczorem a mucosolvan 11:00 i 16:00 czy to jest ok. Bo mam wrazenie że te leki wykluczaja sie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem ok. Nie wykluczają się. Nebbud i Berodual będą zapobiegać dusznościom, a Mucosolvan ułatwi odkrztuszanie wydzieliny.

   Usuń
 10. Synek swego czasu dość często atakowała go krtań. Robiliśmy inhalacje z Nebbud. Synek korzystał wówczas ze smoczka dołączonego do inhalatora. Teraz od kilku miesiecy pobolewa mnie lewe oko. Łącząc fakty trzymając dziecko na rękach, para wydostająca się leciała prosto na moje lewe oko. Czy możliwe, że ma to związek? Czy to może być groźne? Bo fakt faktem synkowi też para leciała w stronę oczu podczas inhalowania ze smoczkiem.

  OdpowiedzUsuń