Na co należy zwrócić uwagę wybierając inhalator do domowego użytku?  1. Czy inhalator, który rozważamy jest tłokowy czy ultradźwięk...

Jak wybrać dobry inhalator dla dziecka?

2/23/2016 Unknown 0 Comments

Na co należy zwrócić uwagę wybierając inhalator do domowego użytku? 


1. Czy inhalator, który rozważamy jest tłokowy czy ultradźwiękowy?

Do użytku domowego, w razie choroby, lepszy jest inhalator tłokowy. Ultradźwiękowy nie będzie nadawał się do podawania niektórych, często wypisywanych na receptach, leków, a w dodatku jest sporo droższy od tłokowego. Jego zaletą jest to, że inhalacja przebiega szybciej i ciszej, ale cóż z tego jeśli nie będziemy w stanie podać leku przepisanego przez lekarza. Tak więc szukamy inhalatora tłokowego, inaczej zwanego pneumatycznym.

2. Parametry

Aby inhalacje były skuteczne, trzeba zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Przede wszystkim interesuje nas MMAD, frakcja respirabilna i prędkość przepływu.

MMAD to średnia wielkość cząsteczek w wytwarzanym aerozolu. Od tego jakiej wielkości cząsteczki powstaną, zależy gdzie dotrą i będą działać. Najlepiej by inhalator wytwarzał cząstki o wielkości 1-5 µm. 

Cząsteczki o wielkości od 10 do 7µm  - mają tendencję do osiadania w nosogardzieli
Cząsteczki o wielkości od 6 do 4µm  - w większości osiadają w strefie tchawicy i oskrzeli
Cząsteczki o wielkości od 3 do 1µm  - osiadają w płucach i pęcherzykach płucnych
Cząsteczki o wielkości < 1µm  - mogą pozostawać zawieszone w powietrzu i być wydychane
Mario La Rosa, Michele Miraglia Del Giudice, Pneumologia Pediatrica 2003; 12: 28-35

Frakcja respirabilna (oddechowa), czyli % cząsteczek <5 µm
Zasada jest prosta- im większy procent, tym lepiej. Za minimum uznaje się 70%.

Prędkość przepływu 
Podawana w l/min. Producenci podają przepływ maksymalny lub przepływ roboczy. Ważne by przy porównywaniu dwóch urządzeń brać pod uwagę ten sam typ przepływu. Roboczy zawsze będzie mniejszy niż maksymalny. Dobry przepływ to taki w granicach 5-8 l/min. Takiego przepływu wymaga np. Pulmicort.

3. Głośność

Nie ma co się oszukiwać, że znajdziemy cichy inhalator ;) Jednak jeśli ma służyć dziecku to warto spróbować znaleźć taki, którego buczenie będzie dla niego znośne. W specyfikacji podana jest głośność w dB, ale najlepiej poprosić o włączenie sprzętu do gniazdka i samemu przekonać się, co ona oznacza w praktyce. 

4. Akcesoria

Najlepiej, aby zestaw posiadał maseczkę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a także ustnik i końcówkę do nosa. Wtedy będzie mógł służyć całej rodzinie.

5. Wygląd

Jeśli spodziewamy się, że dziecko nie będzie podchodzić zbyt entuzjastycznie do inhalacji, warto rozważyć zakup inhalatora w kształcie pingwinka, foki, żółwka itp. Praktycznie każdy producent ma taki model w swojej ofercie. Możliwe, że taki wygląd zrekompensuje strach przed inhalacją i zaciekawi młodego człowieka na tyle, że zapomni o płaczu ;)

Udanych wyborów i bezproblemowych inhalacji 
Farminka

0 komentarze: