Czy zdarzyło się Wam, że paskudne grypsko rozłożyło po kolei całą rodzinę? Złapało młodsze dziecko, starsze dziecko, rodziców... I dla każd...

5 pułapek, które czyhają na rodzica w aptece, czyli jak nie przepłacać za leki

4/12/2017 Unknown 3 Comments

Czy zdarzyło się Wam, że paskudne grypsko rozłożyło po kolei całą rodzinę? Złapało młodsze dziecko, starsze dziecko, rodziców... I dla każdego trzeba kupić osobne leki, bo przecież nie można zastosować tego samego leku u roczniaka, co u jego brata z podstawówki albo tego samego, co dla jego taty. Czy aby na pewno tak jest? Niekoniecznie. Chociaż często sami producenci sugerują, że jest inaczej. Przeczytajcie jakie leki można zastosować zamiennie, żeby niepotrzebnie nie przepłacać, bo tak naprawdę to tylko chwyt marketingowy, a TO DOKŁADNIE TO SAMO. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?


1. Nurofen Junior od 6 lat vs. Nurofen Forte od 3 miesiąca życia

 


Czy gdy pociecha kończy 6 lat trzeba automatycznie przestawiać się na wersję junior, bo forte będzie już za słaba? Nie. Bynajmniej. Oba syropy mają bowiem ten sam skład, tę samą dawkę ibuprofenu. Wystarczy zatem jedna wspólna butelka- zarówno dla malucha, jak i dla starszaka. Wersja Junior to tylko chwyt marketingowy.

2. Mucosolvan mini od 1 roku życia vs. Mucosolvan

 


Czy dla malucha musimy kupić wersję mini, a dla starszaka i dla siebie zwykłą? Nie. "Zwykły" Mucosolvan również przeznaczony jest dla dzieci od 1 roku życia. Trzeba tylko zwrócić uwagę na dawkowanie, bo jest to wersja bardziej stężona, co akurat w wypadku dzieci, które mało chętnie przyjmują leki, może być dużym plusem. Czytelna tabelka z dawkowaniem jest na opakowaniu, więc nie ma problemu. Poza tym jedyną różnicą jest smak. Zwykły jest waniliowo-truskawkowy, a mini o smaku owoców leśnych (moje małe człowieki mówią, że ble ;) ). Podsumowując- na mokry kaszel wystarczy jeden syrop dla całej rodziny.

3. Pelavo multi 3+ vs. Pelavo multi 6+Tutaj podobna sytuacja jak poprzednio. Czy dla starszaka musimy kupić 6+, a dla młodszego 3+? Niekoniecznie. Te syropy (stosowane przy przeziębieniu) mają ten sam skład, nawet jeśli chodzi o substancje pomocnicze, a różnią się jedynie dawką- jest równo 2 razy większa w 6+ niż w 3+. Tak więc, jeśli mamy dwóch chorych delikwentów w domu, to wystarczy zakupić jeden wybrany syrop i podać odpowiednio albo połowę dawki młodszemu (jeśli mamy 6+) albo podwójną dawkę starszemu (jeśli mamy 3+). Wyjdzie na to samo.

4. Strepsils Junior vs. Strepsils "dla dorosłych" z miodem i cytryną


Jeśli gardło boli i Ciebie i pociechę, to musisz wziąć oba opakowania pastylek do ssania? Tylko, jeśli dostaniesz od młodocianej pociechy wytyczne, że muszą być truskawkowe, ponieważ smak jest jedynym,co różni te tabletki. Skład mają ten sam i obie wersje można stosować od 6 roku życia.

5. Nurofen od 6 lat w tabletkach vs. "zwykły" Nurofen w tabletkachCzym się różnią te tabletki? Jest jedna podstawowa, bardzo istotna różnica. Jaka? Cena. Za wersję dla dzieci na pewno zapłacicie więcej. Tymczasem ma ona tę samą dawkę (200mg) ibuprofenu, co "dorosła" wersja, a nawet tabletki wyglądają tak samo. Tak więc dla dzieci w wieku szkolnym i dla siebie można spokojnie kupić jedno opakowanie leku.

3 komentarze:

  1. A mogłabyś kochana opisać sambucol? Chce dziecku podawać sambucol junior ale w jakiej dawce bo ma prawie 4lata a kids jest drogi i ma mniej bzu w składzie? Za to małemu ma prawie 2 lata daje w saszetkach bo lepiej smakuje i nie trzeba pilnować się daty

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z Sambucolami raczej nie jest tak jak z lekami z tego wpisu. W nich każdy trochę różni się składem, a cenowo to chyba wychodzą wszystkie podobnie, bo tego w saszetkach jest mniej, a w syropie trzeba szybciej zużyć. Zasadniczo to chyba one były pomyślane w ten sposób, żeby na jedną chorobę szło jedno opakowanie ;)

      Usuń