Nazwa " probiotyk " pochodzi od słów " pro bios " i oznacza " dla życia ". Zgodnie z definicją są to żywe m...

Probiotyki- jak wybrać dobry preparat i jak właściwie stosować?

12/20/2015 Unknown 2 Comments


Nazwa "probiotyk" pochodzi od słów "pro bios" i oznacza "dla życia". Zgodnie z definicją są to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne. Na rynku obecnie pełno jest najróżniejszych preparatów określanych jako probiotyki. Czy aby na pewno są one nimi? Żeby uznać mikroorganizm za probiotyczny musi przejść on szereg badań i spełnić wiele kryteriów. Wiele z dostępnych w aptece suplementów zawiera szczepy bakterii, które takich badań nie mają i nie ma pewności czy wykazują dobroczynne właściwości typowe dla probiotyków. Prawidłowe oznaczenie bakterii, które pozwala na jej identyfikację powinno składać sie z 3 części: rodzaju, gatunku i szczepu np. Lactobacillus rhamnosus GG. Brak oznaczenia GG oznaczać może, że mamy do czynienia z tym samym gatunkiem bakterii, ale innym szczepem, który niekoniecznie ma takie samo działanie jak ten przebadany. Najlepiej przebadanymi probiotykami, o udowodnionym działaniu, są Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardi. Znajdziemy je np. w takich preparatach jak: Dicoflor, Floractin, Osłonik Max, Enterol, Dierol. Warto zwrócić również uwagę na ilość bakterii probiotycznych w danym preparacie. Aby był on skuteczny muszą to być miliardy CFU, czyli jednostek tworzących kolonie bakteryjne. W przypadku przykładowego LGG jest to 5-6 mld CFU dla dorosłego i 3 mld CFU dla dzieci.Działanie probiotyków:

- utrzymują prawidłową mikroflorę w jelitach
- zapobiegają zakażeniom dróg jelitowych
- skracają czas trwania i nasilenie biegunki rotawirusowej
- zapobiegają biegunce podróżnych
- działają osłonowo przy antybiotykoterapii zapobiegając biegunkom, wymiotom i innym objawom spowodowanym wyjałowieniem flory bakteryjnej
- zapobiegają rozwojowi grzybicy pochwy u kobiet przy stosowaniu antybiotyku
- poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego- podnoszą odporność
- regulują motorykę przewodu pokarmowego (pomocne przy zaparciach)
- znoszą efekt nietolerancji laktozy
- prawdopodobnie mają korzystny wpływ na alergie. Ich przyjmowanie przez kobiety w ciąży zmniejszało częstotliwość występowania alergii u dzieci.


Jak stosować probiotyki w trakcie stosowania antybiotyków?

Nie należy zażywać ich jednocześnie z antybiotykiem. Dobre bakterie zostałyby wtedy zniszczone przez antybiotyk i nie zadziałałyby. Najlepiej zachować odstęp ok. 2 godzin od zażycia antybiotyku. Dla dzieci można wybrać preparat w kroplach lub saszetkach, ale także w kapsułkach, gdyż kapsułkę można otworzyć, a zawartość rozpuścić w wodzie, mleku lub jogurcie. Na całe szczęście większość z nich, przynajmniej tych w kroplach, ma dobry smak, przypominający mleko i dzieci chętnie je przyjmują.

Przechowywanie

Warto zwrócić uwagę na informację na opakowaniu odnośnie przechowywania danego preparatu, gdyż część probiotyków wymaga przechowywania w lodówce np. Lakcid, Lacidofil.

Czym się różni prebiotyk i synbiotyk od probiotyku?

Prebiotyk jest to substancja, która ułatwia namnażanie się bakterii probiotycznych. Jest nią np. inulina.

Synbiotyk jest to połączenie probiotyku i prebiotyku w jednym preparacie. Jest to połączenie jak najbardziej wskazane.

2 komentarze:

  1. Nie wiedziałam, że trzeba zrobić przerwę między probiotykiem a antybiotykiem! Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie nasza pani pediatra poleciła acidolac przy terapii antybiotykowej. Terapia się skończyła, a ja podaję probiotyk dalej, bo wyczytałam, że probiotyki są świetne w profilaktyce alergii, a moje dziecko niestety ma skłonności

    OdpowiedzUsuń