Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim początek szkoły. Rok szkolny to okres wytężonej pracy umysłowej i większego poziomu stre...

Jaki magnez dla dziecka?

8/24/2016 Unknown 9 Comments

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim początek szkoły. Rok szkolny to okres wytężonej pracy umysłowej i większego poziomu stresu, a to jedne z przyczyn zwiększonej utraty magnezu. Suplementacja magnezu jest bardzo popularna wśród dorosłych, a tymczasem okazuje się, że najmłodsi również mogą jej potrzebować. Zdamy sobie z tego sprawę zwłaszcza, kiedy zastanowimy się nad źródłami magnezu w pożywieniu. Są to m.in. ciemne pieczywo, orzechy, rośliny strączkowe, otręby. Niestety z reguły nie są to produkty znajdujące się na top liście przysmaków naszych najmłodszych, toteż nietrudno u nich o niedobory magnezu. Mogą się one objawiać trudnościami z koncentracją, problemami z nauką, rozdrażnieniem, nerwowością, bezsennością. Jeśli uznacie, że Waszemu maluchowi również przydałoby się uzupełnienie magnezu, to czytajcie dalej,a dowiecie się jaki magnez dla dziecka wybrać.
Jak wybrać preparat magnezowy dla dziecka?


Jak zwykle, na rynku mamy dostępne preparaty o statusie leku i suplementy diety. Jaka jest przewaga leku nad suplementem możecie sobie przypomnieć tutaj . O przyswajalności magnezu było zaś co nieco tu. Oto preparaty magnezowe, które można podawać dzieciom:

Laktomag B6
70mg magnezu w postaci wodoroasparaginianu

Plusy:
- lek, a nie suplement
- dość dobrze przyswajalna forma magnezu
- tabletki o smaku bananowym, rozkrusza się przed podaniem i zawiesza w wodzie lub dziecko je rozgryza i popija
- można podawać już od 1 roku życia

Minusy:
- kontrowersyjny aspartam w składzie


Magne B6
48mg magnezu w postaci mleczanu, dla dzieci od 6 roku życia

Plusy:
- lek, a nie suplement
- dobrze przyswajalna forma magnezu

Minusy:
- tabletki należy połykać w całości, co niektórym dzieciom może sprawić problem


Magsolvit B6
48mg magnezu w postaci glukonianu i mleczanu, dla dzieci powyżej 4 roku życia

Plusy:
- lek w przyjaznej formie syropu
- dobrze przyswajalna forma magnezu


Magnefar B6 junior
90mg magnezu w postaci glukonianu i cytrynian, od 3 lat

Plusy:
- dobrze przyswajalna forma magnezu
- łatwe podanie - malinowy syrop

Minusy:
- suplement diety


Chela-Mag B6 junior
150mg magnezu w formie chelatu, powyżej 3 roku życia

Plusy:
- wysoka dawka magnezu

Minusy:
- suplement diety
- mniejsza przyswajalność niż soli organicznych magnezu


Zdrovit Magnum junior
140mg magnezu w postaci pidolanu i cytrynianu, od 3 roku życia

Plusy:
- duża i dobrze przyswajalna dawka magnezu

Minusy:
-suplement diety


Hartuś Magnez
100mg magnezu w postaci mleczanu, dla dzieci powyżej 3 roku życia

Plusy:
- dobrze przyswajalna forma magnezu
- słodzony izomaltulozą zamiast tradycyjnym cukrem
- bez konserwantów, sztucznych aromatów i sztucznych barwników

Minusy:
- suplement diety
- duża ilość płynu do przyjęcia w jednej dawce - aż 15ml


Plusssz Magnez Uczeń
150mg magnezu w postaci mleczanu i pidolanu, zalecany powyżej 6 roku życia

Plusy:
- duża dawka dobrze przyswajalnego magnezu

Minusy:
- suplement diety


Magmisie
28,5mg magnezu w postaci cytrynianu w 1 żelku, powyżej 3 roku życia

Plusy:
- cytrynian, czyli dobrze przyswajalna forma magnezu

Minusy:
- suplement diety
- duża zawartość cukru i syropu glukozowego
- dzienna dawka zapewniająca rozsądny poziom magnezu to nawet 6 żelków, więc opakowanie odpowiada zaledwie 5-dniowej kuracji

I co sądzicie o preparatach magnezowych dla dzieci? Znaleźliście coś odpowiedniego dla Waszych pociech? Muszę przyznać, że w porównaniu z tymi dla dorosłych wypadają one całkiem nieźle. Zauważyliście, że dzieciom nie próbują wciskać prawie nieprzyswajalnych tlenków czy węglanów? Zbiorczy plus dla producentów za odrobinę sumienia ;)
Na nowy rok szkolny życzę dzieciakom lekkiej nauki i braku problemów z koncentracją, a w razie gdyby jednak wystąpiły, to już wiecie czego szukać :)

9 komentarzy:

 1. Leki - Magsolvit B6 i Magne B6 mają jedne z najniższych dawek, więc trzeba ich dużo brać. Jakoś zapomniała Pani wspomnieć o tym w minusach...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zalecane dawkowanie Magsolvitu to 5-10ml dziennie, więc nie powiedziałabym, że to dużo.
  Przy każdym preparacie jest napisana dawka magnezu jaką zawiera, a porównywanie dawkowania w każdym przypadku nie bardzo ma sens, bo każdy producent ustala je wg własnego widzimisię i cóż z tego, że np. przy MagneB6 zaleca nawet do 6 tabletek, a np. przy Chelamagu tylko 1 saszetkę skoro dobowa dawka będzie się różniła i będzie to odpowiednio 288mg i 150mg. Wszystko zależy od tego jakie kto ma zapotrzebowanie i ile magnezu musi przyjmować.
  Zwróciłam tylko uwagę na te, których trzeba brać tak dużo, że opakowanie wystarcza zaledwie na kilka dni, bo to warto wiedzieć kupując dany preparat.
  A ta złośliwość jakoś zupełnie niepotrzebna mi się wydaje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie złośliwość. To po prostu fakt, który Pani pominęła. (Moim zdaniem celowo. O faworyzowaniu Magne B6 świadczy też choćby to, że jest jedynym w powyższym zestawieniu magnezem przeznaczonym wcale nie dla dzieci, o którym Pani wspomina [bez wskazania przez producenta przeznaczenia dla dzieci - człon "junior" w nazwie, czy też odpowiedniej formy jak np. syrop, żelki, czy tabletki smakowe, bez dawkowania u małych dzieci np. od 1. czy choćby 3. roku życia (ChPL - http://www.sanofi-aventis.com.pl/produkty/Nasze%20produkty/Magne_B6_-_charakterystyka_produktu.pdf) itd.] Na tej zasadzie można tu było przecież wymienić dziesiątki innych zwykłych tabletek).
   Ad rem - Magne B6 przy niskiej dawce i właściwym dawkowaniu wystarcza jedynie na 8 dni, więc praktycznie co tydzień trzeba by kupować kolejne opakowanie.
   Ten sam fakt (czyli dawka) powinien być podkreślony np. w Plussszu jako zaleta.

   Usuń
  2. Szczerze mówiąc męczy mnie już uczestniczenie w walce producentów MagneB6, Magmisiów itp., bo mnie nic do tego i jak chcecie to walczcie na swoich podwórkach, a nie na moim blogu.
   Podobnie jak nie przepuszczam głupich reklam w komentarzach, tak i takich komentarzy od tej pory nie będę. Wszelka konstruktywna krytyka jest mile widziana, głupie przepychanki - nie.
   Co się zaś tyczy MagneB6, to polecam czytać ze zrozumieniem. To ma przyszłość. Odsyłam do ulotki (sam Pan/Pani wstawił do niej link :P)- jest tam dawkowanie dla dzieci od 6 roku życia, dokładnie tak jak napisałam w poście. Laktomag B6 i MagneB6 to JEDYNE magnezy w tabletkach, które mają przewidziane dawkowanie dla dzieci i taka jest obiektywna prawda, niezależnie od tego jak to boli konkurencję. Dlatego też one znalazły się w zestawieniu, a "dziesiątki innych zwykłych tabletek" nie.
   A co do członu "junior" w nazwie to taki argument świadczy właśnie o tym, że mam do czynienia z kimś z branży suplementów, bo powszechnie wiadomo, że takie chwyty stosowane są właśnie przez nich, a LEKI dla dzieci wcale nie muszą takich określeń mieć i zazwyczaj ich nie mają. Nie wspominając o tym, że MagneB6 przecież nie jest dedykowane tylko dzieciom, ale też dorosłym, więc na jakiej podstawie żądać od nich specjalnej nazwy?
   Podsumowując: z którą firmą mam do czynienia, że tak zabolało, że wspomniałam o MagneB6? Proszę się przedstawić :P

   Usuń
 3. A jeszcze a propos Plussza- przecież jak byk jest napisane, że zaletą jest duża dawka magnezu, więc to też moim zdaniem takie czepianie się na siłę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Pisze Pani że Magne B6 trzeba łykać w całości. A jak dziecko pogryzie tabletkę jak cukierka i połknie to ma to jakieś inne działanie niż połknie w całości? POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to tylko zalecenia producenta. Działanie powinno być takie samo. Podejrzewam jednak, że smak takiej pogryzionej tabletki może być dla dziecka nie lada wyzwaniem ;)

   Usuń
 5. Witam, mieszkam w Kanadzie i tu żadnych suplementów w formie, która można przyjąć dla dzieci nie ma. Jedyne, co jest do dostania to żelki z multiwitaminą i omega 3. Reszta to pigułki, kapsułki itd.od 6 lub 12 roku życia. Organizuje więc dostawę na spróbowanie z PL. Bardzo mi Twoj wpis pomógł, dziękuję. Mam tylko jedno pytanie. Te dawki są bardzo różne. Mój 4-latek ma brać 100mg dziennie na nadaktywnosc. Pigułki odpadają. Wham.sie między magsolvit b6 i Hartuś. Czy masz jakieś sugestie co do tego, który wybrać? Chciałabym mieć na jakiś miesiąc magnezu, żeby zobaczyć, czy rzeczywiście działa na synka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co kojarzę Magsolvit jest ostatnio niedostępny, więc chyba trzeba jednak wybierać z pozostałych.

   Usuń