" Polaku lecz się sam " to zdanie, które często słyszę od pacjentów i faktycznie często tak jest- wieczne kolejki do lekarzy częst...

Jak bezpiecznie stosować suplementy diety i leki roślinne? Kompendium interakcji cz.I

6/04/2016 Unknown 2 Comments

"Polaku lecz się sam" to zdanie, które często słyszę od pacjentów i faktycznie często tak jest- wieczne kolejki do lekarzy często zmuszają nas do leczenia na własną rękę. Wiele osób, gdy zaczyna odczuwać jakieś dolegliwości, nie kieruje się w pierwszej kolejności do lekarza, a próbuje złagodzić je na własną rękę. Jeśli trafią po poradę do apteki, mają szansę uzyskać kompetentną pomoc, jednak najczęstszym doradcą przeciętnego Kowalskiego jest wciąż sąsiadka, koleżanka, ciocia itd. W dodatku porada odbywa się często na zasadzie:  mnie "lek" X pomógł na ból pleców, więc może Tobie też pomoże na ból brzucha. Może wydawać się, że przesadzam, ale niestety słyszałam takie teksty na własne uszy. Co więc robi nasz Kowalski? Spisuje sobie na karteczce nazwę tego leku bądź suplementu i kupuje go w aptece (albo sklepie lub na stacji benzynowej, o zgrozo...). Nie pyta farmaceuty o interakcje, wskazania itp., niechętnie odpowiada na pytania, a w domu nie zawsze czyta ulotkę. Jeśli nawet przeczyta, to jeśli kupił suplement diety, to nie ma gwarancji, że znajdzie w niej te informacje, które powinien. Tutaj właśnie zaczynają się schody. Wielu osobom wydaje się, że jeśli coś jest suplementem diety albo lekiem roślinnym, naturalnym, to jest to równoznaczne z tym, że jest on bezpieczny. Nic bardziej mylnego! Suplementy diety i leki roślinne również wchodzą w interakcje i również można je przedawkować.

Dzisiaj pierwsza część kompendium, w którym przybliżę Wam właśnie najpopularniejsze interakcje, w jakie wchodzą składniki tych preparatów. Ginkgo biloba - Miłorząb japoński


Gdzie go znajdziemy?
W preparatach wspomagających pamięć i sprawność umysłową. Stosowany również w przypadku szumów usznych i zawrotów głowy.

Na co uważać?

- krwawienia - ma działanie przeciwzakrzepowe, więc zastosowany razem z lekami przeciwzakrzepowymi dostępnymi na receptę lub nawet z popularną aspiryną (Aspirin, Polocard, Acard) zwiększa ryzyko samoistnych krwawień.

- ciśnienie krwi - u osób stosujących leki na nadciśnienie, zastosowanie miłorzębu może prowadzić do nagłych wzrostów ciśnienia krwi

- leki przeciwdepresyjne - stosowanie ich razem z miłorzębem zwiększa ryzyko działań niepożądanych

- żołądek -  leki na zgagę i wrzody żołądka typu np. omeprazol działają słabiej stosowane łącznie z Ginkgo biloba. Dodatkowo przy długotrwałym stosowaniu łącznie leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, ketoprofen) i miłorzębu, nasila się ich działanie drażniące na żołądek.


Hypericum perforatum - Dziurawiec zwyczajny


Gdzie go znajdziemy?
 W preparatach przeciwdepresyjnych, poprawiających nastrój, uspokajających.

Na co uważać?

- stosowanie leków przeciwdepresyjnych zastosowanie łącznie z lekami dostępnymi na receptę może prowadzić do zespołu serotoninowego, który objawia się m.in. niepokojem, bólami głowy, bólami mięśniowymi, dreszczami i może prowadzić nawet do drgawek i śpiączki.
- opalanie - najbardziej znanym działaniem ubocznym dziurawca jest fototoksyczność, czyli uwrażliwienie na działanie słońca. W okresie letnim należy bardzo uważać stosując ziele dziurawca - unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrami UV.
- stosowanie barbituranów (np.fenobarbital) - powoduje nasilenie działania i zwiększenie ryzyka działań niepożądanych
stosowanie leków przeciwzakrzepowych - osłabia ich działanie


Allium sativum - Czosnek


Gdzie go znajdziemy?
W preparatach podnoszących odporność, działających przeciwmiażdżycowo, krążeniowych.

Na co uważać?

- krwawienia  - ma działanie rozrzedzające krew, więc łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi może prowadzić do samoistnych krwawień. Pod rozwagę należy wziąć również stosowanie go przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi i innymi, z którymi wiąże się krwawienie, do których należy również np. poród. Zwracam na to uwagę, bo przecież przeziębiona ciężarna ma niewiele opcji leczenia do dyspozycji i często sięga właśnie po czosnek. Jeśli to już blisko terminu porodu- ostrożnie :)


Panax ginseng - Żeń-szeń


Gdzie go znajdziemy?
W preparatach zwiększających sprawność umysłową, adaptogennych, kompletach witamin, zwiększających sprawność seksualną.


Na co uważać?

- leki przeciwdepresyjne - nasila ich działanie, może prowadzić do nadmiernego pobudzenia
- stymulatory centralnego układu nerwowego np. kofeina - pobudzenie, pocenie się, przyspieszone bicie serca
- ciśnienie tętnicze - żeń-szeń podnosi ciśnienie tętnicze i osłabia działanie leków przeciw nadciśnieniu
- cukrzyca - nasila działanie leków przeciwcukrzycowych
- zakrzepy - osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych


Aloe vera - Aloes


Gdzie go znajdziemy?
Do podania doustnego zazwyczaj w formie soku z aloesu.

Na co uważać?

- leki nasercowe - nasila ich działanie, co może prowadzić do zwiększenia siły skurczów serca i zmniejszenia ich częstotliwości, zawrotów głowy, obrzęków.
- leki moczopędne - zwiększa się ryzyko niedoborów potasu, magnezu i wapnia


Valeriana officinalis - Kozłek lekarski


Gdzie go znajdziemy?
W preparatach o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie.

Na co uważać?

- leki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe - nasila ich działanie, a także zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych
- leki przeciwbólowe, beta-blokery - potęgują działanie uspokajające kozłka


Chcesz leczyć się sam? Wolisz naturalne metody? Rób to bezpiecznie i pamiętaj o interakcjach.

Jeśli spodobał Ci się ten temat, chcesz przeczytać kolejne części, daj mi o tym znać lajkiem, komentarzem lub udostępnieniem tego wpisu innym. Czekam na kopa motywacyjnego, bo temat jest obszerny ;) W dalszych częściach m.in. o witaminach, mikroelementach i innych popularnych ziołach.


2 komentarze:

  1. Suplement diety powinien być uzupełnieniem diety a nie jej podstawą... czasami mi się wydaje, że bezpieczne stosowanie suplementów jest możliwe tylko przy konsultacji lekarskiej. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda suplementy trzeba stosować rozważnie, ale nie można ich całkowicie wykluczać bo wiele z nich, szczególnie te naturalne, rzeczywiście są pomocne i wpływają pozytywnie na organizm, metabolizm i ułatwiają zrzucenie wagi. Artykuł bardzo ciekawy, pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń